Pantomime Awards 2014-15


Thankfully the wonderful actors & actress' who take part, know that these are just a bit of fun.

That said, I do put a lot of consideration into the nominations and subsequent winners. These awards are based on seeing 31 different shows, 37 in total, funded by myself.


Therefore TOTALLY IMPARTIAL, and whilst I have been lucky enough to make some nice friends along the way, I base the awards on Performance and not friendships.


Remember it is Panto! so Everyone's A Winner !!!



PANTOMIME OF THE YEAR

1st   Snow White - Theatre Royal Newcastle - Qdos

2nd  Sleeping Beauty - The Hawth, Crawley - Evolution

3rd   Dick Whittington - Sheffield Lyceum - Evolution


BEST SET

1st   Snow White - Theatre Royal Newcastle

2nd  Jack & The Beanstalk - Birmingham Hippodrome

3rd  Peter Pan - Royal & Dearngate, Northampton


BEST PRODUCTION COSTUMES

1st Cinderella - New Wimbledon Theatre

2nd Peter Pan - Theatre MK

3rd Jack & The Beanstalk - Birmingham Hippodrome


BEST LEAD COMEDIAN (E.g. Buttons etc..)

1st Matt Slack - Birmingham Hippodrome

2nd Ben Nickless - Nottingham Theatre Royal

3rd Danny Adams - Theatre Royal Newcastle


BEST DAME

1st Damian Williams - Lyceum Sheffield

2nd Christian Patterson - Regent Theatre Stoke

3rd Chris Hayward - Theatre Royal Newcastle


BEST DAME COSTUMES

1st Chris Hayward - Theatre Royal Newcastle

2nd Michael Batchelor - The Hawth, Crawley

3rd Matthew Kelly / Matthew Rixon - New Theatre Wimbledon


BEST FAIRY / GUARDIAN

1st Fran Mills - Theatre MK

2nd Suzanne Shaw - Waterside, Aylesbury

3rd Lucy Evans - Royal & Dearngate - Northampton


BEST PRINCE / ALADDIN

1st Jonny Wilkes - Regent Theatre, Stoke

2nd Ben Adams - New Theatre, Woking

3rd Andrew Derbyshire - The Waterside, Aylesbury


BEST BARON / KING

1st Ian Smith - The Hawth, Crawley

2nd Anthony Hoggard - Nottingham Playhouse

3rd Clive Webb - Theatre Royal Newcastle


BEST PRINCESS / CINDERELLA

1st Holly Brewer - Waterside, Aylesbury

2nd Amy Lennox - New Theatre Wimbledon

3rd Louise Dearman - Regent Theatre, Stoke


BEST "Supporting" MALE (Dandini / Police / Genie)

1st Julian Clary - Wolverhampton Grand

2nd Joe McElderry - Alhambra Bradford

3rd Chris Nelson - Waterside, Aylesbury


BEST SCRIPT

1st Dick Whittington - Lyceum Sheffield - Evolution

2nd Dick Whittington - High Wycombe Swan - Qdos

3rd Sleeping Beauty - The Hawth, Crawley - Evolution


BEST MALE BADDIE

1st John Barr - Lyceum Sheffield

2nd Steve Arnott - Theatre Royal Newcastle

3rd Steve Serlin - New Theatre Woking


BEST FEMALE BADDIE

1st Hilary O'Neil - The Hawth, Crawley

2nd Laura Denning - Bristol Hippodrome

3rd Eloise Davies - Richmond Theatre


BEST SCENE

1st "Celebrating Ten Years" - Danny Adams - Theatre Royal Newcastle

2nd Music Man - Danny Adams, Clive Webb, Chris Hayward & Mick Potts - Theatre Royal Newcastle

3rd = 12 Days of Christmas - Birmingham Hippodrome & Bradford Alhambra


BEST MUSICAL SCORE

1st Sleeping Beauty - Nottingham Playhouse

2nd Snow White - Theatre Royal Newcastle

3rd Snow White - Bradford Alhambra


BEST SPECIAL EFFECT

1st Upside Down Rudolph - The Twins FX - Theatre Royal Newcastle

2nd Crocodile - The Twins FX - Royal & Dearngate Northampton

3rd T-Rex - The Twins FX - Theatre Royal Newcastle


BEST ENTRANCE

1st Linda Gray - Dallas Montage / Shower - New Theatre Wimbledon

2nd Suzanne Shaw - Paramedic for the fairy - Waterside Aylesbury

3rd Stephen Mulhern - Appearing from nowhere - The Hawth, Crawley